• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

İzmir Nlp Eğitimleri

İzmir Nlp Eğitimleri
NLP

Neuro Linguistic Programming (Duyu Dilbilimsel Programlama) Beyni Kullanma Klavuzu olarak tanımlanabilir

Zihnimizi nasıl daha etkili bir şekilde kullanabileceğimizi, güçlü bir biçimde programlayacağımızı gösteren, bilinçaltı çalışmalar aracılığıyla olumlu bir şekilde değişim sağlayan bilimsel bir yöntemdir.

NLP; ilk olarak bireyin doğal olarak neler yaptığına bakar, bunları net olarak tanımlar, ne şekilde yaptığını meydana çıkarır ve sonra hayatının her alanı içerisinde yapabileceği seçenekleri kişiye sunar. Bir bakıma onun hayat sahasını genişletir.

Davranışlarınız üzerindeki kalıpları ve alışkanlıkları tanımaya başladığımız zaman, hayatınıza nelerin yardımcı olacağını, nelerin olamayacağını fark etmeye başlarsınız. NLP sizin bir nehir misali büyük okyanuslara doğru akabilmenizi sağlar.

Nlp’nin Tarihçesi

NLP ilk kez 1970’lerde iki genç adam; John Grinder ve Richard Bandler tarafından California Santa Cruz Üniversitesi bünyesinde geliştirildi. John Grinder bir dilbilimciydi, Richard Bandler ise bir matematikçi ve psikoloji öğrencisiydi. Bu iki araştırmacı fark ettiler ki ,insanın söz konusu olduğu araştırmalar içerisinde gözden kaçan kritik bir nokta vardı. Henüz maalesef hiç kimse bir insanın “doğru ve iyi” yaptığı şeyler üzerine odaklanmıyordu. Bu noktadan yola çıkan Grinder ve Bandler mükemmelliği nasıl yakaladıklarını öğrenebilmek amacıyla üç önemli terapist ile çalışmaya başladılar.(Milton Ericson,Virginia Satir,Fritz Perls)

Bu insanlarla birlikte zaman geçirdiler, bir şeyleri düşünme ve olaylara karşı tepki verme tarzlarıyla ilgili sorular sordular ve bunlara dikkat ettiler. Farklılığı oluşturuyor gibi görünen dil kalıplarını tespit ettiler. Ve bu kalıpların bu kişiler tarafından bilinçli bir şekilde seçilmediğini fark ettiler. Sonrasında, bu davranış, düşünüş ve dil kalıplarını kendi hayatlarında denemeye başladılar ve pozitif yönde farklılıklar elde ettiler. Daha sonra bu yöntemleri başka insanlar ile birlikte de uygulayabilmek için atölye çalışmaları başlattılar ve NLP daha da gelişmeye başladı. Onlar mükemmelliğin, birçoğumuzun inandığı gibi rastgele gerçekleşmekten ziyade bilinçli bir şekilde öğrenilebildiğini keşfettiler.

Aradan geçen 40 yıllık süre boyunca NLP ile ilgili sayısız araştırmalar yapıldı, birçok kişi bu kalıplar üzerinde çalıştı ve sayısız teknik üretildi. İşte tüm bunlar mükemmelliğin bilimini oluşturdu.


NLP Çapa tekniğini; Öncelikle, çok keyifli, zevkli ve olumlu bir tecrübenizi düşünün. (Kendi gözlerinizden bakarak: yani olayı sanki şimdi yaşıyormuşçasına) o anda gördüklerinizi görün, duyduklarını duyun ve hissettiklerinizi hissedin. Duygu yoğunluğunuzun artmaya başladığını hissettiğinizde sol elinizin işaret ve başparmaklarını birkaç dakikalığına birleştirin ve sonra serbest bırakın. Şimdi “durumu kırın” (örn. dün öğlen ne yediğinizi hatırlayarak). Sonra tekrar başparmağınızı ve işaret parmağınızı sıkın. Takiben “durum” dönecektir.

Çapalamayı en iyi hale getirmek için gerçekten o anı yaşamak ve zihninizde canlandırmak çok önemlidir ve sonrasında ilk çapanızı birkaç defa kullandığınızda onu geri çağırmak da. Mahzun bir şekilde evdeyseniz bunun ne kadar güçlü olabileceğini düşünün. Çikolataya uzanmak yerine “iyi hisset” çapanızı kullanabilirsiniz. Egzersiz yapmak için motivasyona ihtiyacınız olduğunda sadece “coşku çapanızı” etkin hale getirin. Gerçekten basit ve etkili bir teknikdir.

Bu istediğiniz zaman istediğiniz durumlara ve kaynaklara ulaşmanızı sağlayan kolay fakat güçlü bir tekniktir. Baş ve işaret parmaklarının kullanımı bir dokunsal çapa örneğidir, fakat kendiniz veya başkası için çapa atarken herhangi bir temsili kullanabilirsiniz.

Bir tecrübeye güçlü bir çapa atmak için:

•    Çalışacağınız deneyimin güçlü bir örnek olduğundan emin olun

•    Olabildiğince çok temsil sistemini çapalayın

•    Deneyim tavan yapmadan hemen önce çapa atın

•    Çapayı etkin hale getirdiğinizde bunu doğru bir şekilde yapın

•    Dokunsal çapalarda deneyimi uzun süre yaşatmak için nabız atar gibi çapalayın

Zaten çapalama her dakika olan bir şey. Söylediğim gibi çapalama doğal olarak meydana gelen bir fenomendir. Her yaptığınız şeyde ona maruz kalırsınız. Herkes çoğu zaman farkına varmadan bunu her dakika yapıyor. Sizi yapmanız için davet ettiğimiz tek şey, sizin ve diğerlerinin attığı çapaların farkına varmanız ve bilinçli olarak bunları belli bir amaca yönelik kullanıp sonuç almanız. Bunları dikkatli kullanın.

İzmir NLP Eğitimleri

NLP, otomatik olarak gerçekleştirdiğimiz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede kullanılan ve her geçen gün yaygınlık kazanan bir yöntemdir.

NLP'nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur. NLP de bu tür araştırmalar kendi alanlarında başarılı olan insanların modellenmesi üzerinde yoğunlaştırılmıştır.

NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma dönemlerinde de yıllardır başarılı bir biçimde kullanılmaktadır.


İzmir  NLP sertifika

NLP bilimine, temel bilgilerle giriş eğitimidir. Bu eğitimle, kendi dünyanızda yeni keşifler yaşar ve kendinize ait özelliklerle yakın çevrenizdeki insanlara ait özellikleri, onların davranışlarının nedenlerini, genel bir bakış açısıyla öğrenirsiniz.

İzmir NLP Practitioner

NLP uygulamacısı olarak bireysel danışmanlık yapabilir hale geldiğiniz eğitimdir. Bu eğitimle, davranışların kaynaklarını analiz etmenin yanı sıra, davranışlar ve duygu durumları üzerinde değişim sağlayabilmenin yollarını da tamamı uygulamalı olarak öğrenirsiniz.


İzmir  NLP Master Practitioner

NLP uzman uygulamacısı olarak aile, iletişim, yönetim ve kişilik gibi konularda da bireysel danışmanlık yapabilir hale geldiğiniz eğitimdir. Bu eğitimin temel konuları, kişilik analizleri, ileri düzey NLP yöntemleri, ileri düzey NLP telkin (dil) kalıpları, modelleme ve davranış kalıplarıdır.


İzmir  NLP Trainer

Bir insanı neyin motive ettiğini, en iyi sonucu hangi tür iletişimin verdiğini bilirsek, bir grup, departman ya da organizasyon düzeyinde etkili olabiliriz. NLP nin en büyük önemi, atfettiği örgütsel etkinin temeli olan kişiyi, örgütsel davranışın her yönü açısından temel nitelik olarak ele almasıdır.

NLP eğitimlerinin amacı etkili iletişim kurmak ve sürekli gelişmektir. NLP etkili iletişim kurmak için size gerekli araçlar sağlar. Her davranışın bir yapısı olduğu görüşüyle yola çıkar. Bu yapı; öğrenilebilir, değiştirilebilir ve modellenebilir. Hangi davranışların faydalı ve etkili olduğunu anlamak, algılama yeteneklerimize bağlıdır.

Eğitmenin eğitimi programında öncelikle nasıl tam olarak kendiniz olabileceksiniz onu öğreneceksiniz. Yani odak nokta katılımcıların kendisidir. NLP eğitmenliği, kişilerin kendileriyle ve yapmış oldukları iş ile uyum içerisinde olmasını gerektirir.
Eğitim süresi boyunca yapmak istediğiniz işle ilgili bir öz kimlik geliştirirken, diğer yandan NLP bilgi ve tekniklerinin kullanımında uzmanlaşacak ve bu bilgilerin aktarımı için gerekli pedagojik formasyon ve iletişim yeteneklerinizi geliştireceksiniz. Ayrıca; NLP Trainer eğitimi ile beraber artık eğitmen kimliğiniz oluşur.

NLP Trainer eğitimi ile birlikte bireysel müdahale yeteneğinizi arttırarak, NLP varsayımlarını kendi benliğinizle bütünleştirirsiniz. Kendinizde ve başkaları üzerinde ekolojik değişimi gerçekleştirmek için ekolojik bir çerçeve ve felsefeden yola çıkabilme yeteneği kazanırsınız.

Bireysel temsil sistemleri, algılama filtreleri ve ileri dil kavramlarında ileri seviyede gelişirsiniz. Bağlama göre gerektiği zaman içerik ve süreç arasında ileri geri gidebilme kapasitenizi oldukça arttırırsınız. Çoklu takip becerisi ile beraber akıl, duygu ve beden seçeneğine göre verimli durumları sürdürebilme yeteneğine sahip olursunuz.
 
 İzmir NLP Eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki İzmir NLP Eğitimini için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  NLP Teknikleri eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

   
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - -
İzmir Nlp Eğitimleri başlıklı 3082 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın