• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir ?

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir ?
NLP

Neuro Linguistic Programming ya da kısaca NLP, düşünme, dil ve davranış süreçlerini inceleyerek, hedeflere erişmek amacıyla onların nasıl en etkin kullanılacağını öğreten bir çalışma alanıdır. NLP, her zaman istediğiniz sonuçlara ulaşabilmek için gereken mükemmelliği irdelemenize ve yeniden oluşturmanıza olanak sağlayan bir yöntemdir.

NLP, bir davranış biçimidir; yaşama, az rastlanan bir öğrenme fırsatı olarak bakmaktadır. NLP, insanları etkileyen iletişim biçimlerini ve neyin öğrenilmeye değer olduğu konularında ustalaşmayı amaçlamaktadır.

NLP, bir yöntemdir; her davranışın bir yapısı olduğu önermesiyle yola çıkmaktadır. Bu yapı öğrenilebilir, değiştirilebilir ve modellenebilir. Hangi davranışların faydalı ve etkili olduğunu anlamaksa algısal yetenekle-re bağlıdır.

NLP, mükemmelliğin bilim ve sanatıdır.

NLP, kişinin kendisiyle ve diğer insanlarla iletişimidir.

NLP, değişim sanatıdır.

NLP, beynin kullanma kılavuzudur.

NLP, başarının teknolojisidir.

NLP, insanın “kendisinin en iyi versiyonu   olabilme” sanatıdır.

Nöro sinir, linguistik dil, programlama dilimiz de kullanıldığı gibi programlama anlamlarına gelir. NLP’nin tanımı bu üç kelimeden gelir ve sinir dili programlaması olarak ifade edilir. Neuro linguistik programlama zihin ve dil arasındaki etkileşimin davranışlara nasıl yansıdığına ve insan hayatındaki en etkili üç unsura odaklanmıştır.

Nöro: Nörolojik sistem vücudumuzun fizik faaliyetleri ve beş duyu organımızdan gelen bilgileri işleme tarzıyla ilgilidir.

Linguistik: Kullanılan dilin çevremiz ve kendimizle kurduğumuz iletişimimizi ve bunun etkinliğini düzenler.

Programlama: Bilgisayar bilimlerindeki programlarıma kavramından alınmış hepimizin kullandığı zihni süreçleri ifade eder. NLP, farklı alanlardaki başarılı insanların ulaştıkları parlak sonuçları nasıl elde ettikleri ve bu başarılara yol açan düşünce ve davranış süreçlerinin başka insanlarca nasıl kopya edilebileceğidir. NLP, bize daha iyi düşünebilmemizin ve böylece daha fazla başarı kazanabilmemizin yollarını gösterir. NLP, vasat olan ile mükemmel olan arasında bir farklılık yaratacak şekilde, içsel ve dışsal olarak nasıl iletişim kuracağımızı öğretir.

NLP, iletişim teorisine sıradan bir katkıda bulunmaktan öte, son derece uygulamaya dönüktür. NLP, parlak başarılar elde etmiş olan kimselerin düşünüş ve davranış biçimlerini model haline getirerek, bizlerin de benzer başarılar elde etmek için onlardan yararlanabilmemizi sağlar. NLP’ nin gösterdiği birçok tekniği yaşamınızın farklı alanlarında doğrudan uygulayabilirsiniz. NLP’ nin diğer bir özelliği de durumlara göre uyarlanabilir olmasıdır. Eğer belirli bir yöntem kısa sürede sonuç vermiyorsa, amaçladığınız şeyi elde edene kadar, özel durum veya sorununuzla ilgili düşünme ve davranma biçimlerinizde değişiklik yapma olanağını sunar. Birkaç temel kuralı kavradığınızda bu değişiklikleri kolayca hayata geçirebilirsiniz. Dahası NLP, davranışlarınızı ve sonuç olarak başarılarınızı etkileyen düşünme süreçlerinizi ve kişisel düşünme biçiminizi daha iyi tanımanızı sağlar. NLP, yaşamınızı kontrol altına alabilmeniz için gerekli olan tüm zihinsel değişim tekniklerini sağlar.

NLP, kişisel mükemmelliği yakalamanın hem sanatı hem bilimidir. NLP bir sanattır. Çünkü, herkesin kendine özgü düşünme ve davranma biçimleri vardır. Özellikle duygular, tutumlar ve inançlar tanımlanmaya çalışıldığında oldukça öznel sonuçlar ortaya çıkacaktır.

NLP bir bilimdir. Çünkü, başarılı davranış yöntemlerinden destek alır. Özet olarak NLP, dış dünyadan edindiğimiz deneyimleri beş duyumuzla nasıl bir süzgeçten geçireceğimizi ve aynı içsel duyularımızı, arzularımızı, arzuladığımız sonuçlara ulaşmak için bilerek ya da bilmeyerek nasıl kullanacağımızı konu alır. Olay, nasıl algıladığımız ya da nasıl düşündüğümüzle ilgilidir. Zaten ne yaptığımızı ve neyi başardığımızı belirleyen de düşüncelerimizdir (algılarımız, hayal gücümüz ve inanç kalıplarımız). Beynin çalışma mekanizmasıyla ilgili olarak sürekli yeni keşifler yapıldığından, bu konu hızlı bir evrim geçirmekte ve bu yüzden her türlü açıklama çabası kesinlikle yetersiz kalmaktadır. NLP, “ kişisel mükemmelliği yakalamanın sanatı ve bilimi” olarak tanımlanabilir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

 

NLP Eğitimi ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki NLP eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka NLP eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

İzmir NLP

İzmir NLP Kursu

İzmir NLP Teknikleri

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir ? başlıklı 1876 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın